




| Name | SAR 3195 |
| Official Price | 47,990 |
| Unofficial Price | 34,000 |
| Release Date | 07 November, 2018 |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Mix 3 |
| Device Type | Smartphone |
| Status | |
| Made By | China |
| Operating System | Android |
| OS Version | v9.0 (Pie) |
| User Interface | MIUI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 |
| CPU | Octa core (2.84 GHz, Single core + 2.42 GHz, Tri core + 1.8 GHz, Quad core) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 10 nm |
| GPU | Adreno 630 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.39 inches (16.23 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen to Body Ratio | 84.96 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Waterdrop |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 12 MP f/1.8, Primary Camera, 12 MP f/2.4 |
| Sensor | IMX363, Exmor-RS CMOS Sensor |
| Autofocus | |
| OIS | |
| Flash | |
| Image Resolution | 4000 x 3000 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 , 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps, 120 fps |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 24 MP, Primary Camera, 2 MP Camera |
| Flash | |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 157.8 mm |
| Width | 74.6 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 218 grams |
| Build | Glass front, ceramic back, aluminum frame |
| Colors | Onyx Black, Sapphire Blue |
| Waterproof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 3800 mAh |
| Quick Charging | 18W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| USB OTG | |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | |
| GPRS | |
| VoLTE | |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps |
| Document Reader |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.