






| Name | ₹15,990 |
| Official Price | 3GB+32GB ৳.15,499 || 4GB+64GB ৳.18,499 |
| Release Date | 14 February, 2018 |
| Variant | 3GB+32GB || 4GB+64GB |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi 5 Plus |
| Device Type | SmartPhone |
| Status | |
| Made By | China |
| Operating System | Android |
| OS Version | v7.1.2 |
| User Interface | MIUI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 |
| CPU | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | Adreno 506 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.99 inches (15.21 cm) |
| Resolution | 1080x2160 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen to Body Ratio | 77.48 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 12 MP, f/2.2, Primary Camera |
| Autofocus | |
| OIS | |
| Flash | |
| Image Resolution | 4000 x 3000 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, Beautify |
| Aperture | f/2.2 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Flash | |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 158.5 mm |
| Width | 75.4 mm |
| Thickness | 8.0 mm |
| Weight | 180 grams |
| Build | Glass front, aluminum/plastic back, aluminum frame |
| Colors | Black, Gold, Blue, Rose Gold |
| Waterproof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Quick Charging | 10W wired |
| Placement | Non-removable |
| Internal Storage | 32 GB |
| USB OTG | |
| RAM | 3 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | |
| GPRS | |
| VoLTE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n) |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Document Reader |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.