| Name | Xiaomi Pocophone F1 |
| Official Price | 29,999 |
| Unofficial Price | 22,500 |
| Release Date | 01 August, 2018 |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pocophone F1 |
| Device Type | SmartPhone |
| Status | |
| Made By | China |
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.1 (Oreo) |
| User Interface | MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 10 nm |
| GPU | Adreno 630 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.18 inches (15.7 cm) |
| Resolution | 1080x2246 px |
| Aspect Ratio | 18.7:9 |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen to Body Ratio | 82.2 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Waterdrop |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 5 MP, f/2.0 |
| Autofocus | |
| OIS | |
| Flash | |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.9 |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 0.9µm |
| Camera Features | HDR |
| Flash | |
| Aperture | f/2.0 |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 155.5 mm |
| Width | 75.3 mm |
| Thickness | 8.8 mm |
| Weight | 182 grams |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
| Colors | Graphite Black, Steel Blue, Rosso Red, Armored Edition with Kevlar |
| Waterproof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Quick Charging | 18W Quick Charging |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| USB OTG | |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | |
| GPRS | |
| VoLTE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 1080p@240fps |
| Document Reader |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.