





| Name | ৳15,499 |
| Official Price | 15,499 |
| Release Date | 11 নভেম্বর, 2015 |
| Variant | RAM: 2GB + ROM: 16GB |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 3 (MediaTek) |
| Device Type | Smartphone |
| Status | |
| Made By | China |
| Operating System | Android |
| OS Version | v5.0.2 (Lollipop) |
| User Interface | MIUI 7 |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | PowerVR G6200 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Resolution | 1080x1920 px (FHD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen to Body Ratio | 72.4% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP f/2.2, Primary Camera |
| Autofocus | |
| OIS | |
| Flash | |
| Image Resolution | 4616 x 3464 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.2 |
| Camera Features | Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Flash | |
| Aperture | f/2.0 |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 150 mm |
| Width | 76 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 164 grams |
| Colors | Silver, Gray, Gold |
| Waterproof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Quick Charging | 10W wired |
| Placement | Non-removable |
| Internal Storage | 16 GB |
| Storage Type | eMMC 5.0 |
| USB OTG | |
| RAM | 2 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | |
| GPRS | |
| VoLTE | |
| Speed | HSPA, LTE |
| SAR Value | Head: 1.256 W/kg, Body: 1.102 W/kg |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | 3.5 |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.