





| Name | Xiaomi Mi 8 Lite |
| Official Price | 24,999 |
| Release Date | 05 September, 2018 |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Mi 8 Lite |
| Device Type | Smartphone |
| Status | |
| Made By | China |
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.1 |
| User Interface | MIUI |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| CPU Cores | 8 Core |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 14 nm |
| GPU | Adreno 512 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.26 inches (97.8 cm2) |
| Resolution | 1080x2280 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen to Body Ratio | 82.5% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Waterdrop |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 12 MP, f/1.9, Camera, 5 MP, f/2.0, Depth Camera |
| Autofocus | |
| OIS | |
| Flash | |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.9 |
| Camera Features | Auto Flash, Touch-to-focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 24 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Flash | |
| Aperture | f/2.0 |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 156.4 mm |
| Width | 75.8 mm |
| Thickness | 7.5 mm |
| Weight | 169 grams |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Colors | Midnight Black, Aurora Blue, Twilight Gold |
| Waterproof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 3350 mAh |
| Quick Charging | 18W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | Yes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| USB OTG | |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR3 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | |
| GPRS | |
| VoLTE | |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| SAR Value | 0.75 W/kg (head) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| Fingerprint Sensor | |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Document Reader |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.